Austadiums | Australian Stadiums & Sport

 

HOME

STADIUMS

NEWS

SPORT

CROWDS

FORUM

Austadiums Twitter Austadiums Facebook
 
 
Telstra A-Series: Melbourne

Telstra Melbourne Track Classic - 1/03/2003

IAAF GP II Meet

Olympic Park, Melbourne

 

Women 100 metre:

 (w: -3.2) 1. Hewitt, Lauren, VIS, 11.81; 2. Kemasuode, Gloria, NGR, 11.95; 3.

 Jackson, Rachael, NSW, 12.07; 4. Harris, Amy, QLD, 12.09; 5. Slomka, Mindy,

 NSW, 12.23; 6. Kleeberg, Melanie, QAS, 12.30; 7. Carey, Preya, NSW, 12.35.

 

Women 100 metre   Ambulant:

 (w: -2.9) 1. Winters, Amy, SYD ACC OF SP, 13.48; 2. Llorens, Lisa, AIS, 13.94;

 3. Rackham, Sharon, AIS, 14.35; 4. Looker, Lilly, QLD, 14.44; 5. Starr,

 Meaghan, SYD ACC OF SP, 14.62; 6. Webb, Katrina, SASI, 14.97; 7. McIntosh,

 Lisa, VIS, 15.21; 8. Fraser, Amanda, AIS, 16.81.

 

Women 200 metre:

 (w: +0.0) 1. Hewitt, Lauren, VIS, 23.44; 2. Kemasuode, Gloria, NGR, 24.21; 3.

 McLellan, Sally, QAS, 24.28; 4. Kleeberg, Melanie, QAS, 24.51; 5. Harris, Amy,

 QLD, 24.61; 6. Carey, Preya, NSW, 24.99; 7. Slomka, Mindy, NSW, 25.12.

 

Women 400 metre:

 1. Freeman, Catherine, VIS, 52.17; 2. Hoebergen, Jaimee-lee, NSW, 53.91; 3.

 Robson, Renee, VIC, 54.15; 4. Dressler, Katerina, VIS, 54.66; 5. Marshall,

 Jennifer, VIC, 54.95; 6. Irwin, Rebecca, NSWIS, 55.17; 7. Whiley, Morgan, TAS,

 56.08; 8. Dick, Rosanna, VIC, 56.84.

 

Women 800 metre:

 1. Lewis, Tamsyn, VIS, 2:02.93; 2. Andrews, Susan, WAIS, 2:03.77; 3. Savage,

 Debbie, NSW, 2:05.05; 4. Allen, Libby, VIS, 2:06.26; 5. Fearnley, Anne, VIC,

 2:08.82; 6. Little, Ruth, NSW, 2:09.64; 7. Tye Smith, Alica, VIC, 2:09.67; 8.

 Flore, Meike, GER, 2:10.29; 9. McMaster, Kate, NSW, 2:12.39.

 

Women 1500 metre:

 1. Walsham, Suzy, NSW, 4:15.86; 2. Hodgkinson, Toni, NZL, 4:19.03; 3.

 Jamieson, Sarah, VIS, 4:19.46; 4. Tomlinson, Haley, VIC, 4:28.55; 5. Laajoki,

 Leanne, ACT, 4:29.23; 6. Rowan, Jenni, VIC, 4:30.14; 7. Thorp, Karen, VIC,

 4:30.57; 8. Braakhuis, Simone, VIC, 4:34.46.

 

Women 5000 metre   Championship:

 1. Johnson, Benita, ACT, 15:21.55; 2. Poppett, Eloise, NSW, 15:56.73; 3.

 McGregor, Haley, VIS, 16:01.11; 4. Salmon, Sarah, ACT, 16:14.78; 5. Grant,

 Kandy, ACT, 16:20.82; 6. Moon, Melissa, NZL, 16:24.45; 7. Philp-Young, Jenny,

 QLD, 16:33.03; 8. Mitchell, Victoria, VIC, 16:35.19; 9. Michelsson, Susan,

 VIC, 16:41.84; 10. McKechnie, Clare, VIC, 16:46.67; 11. Gallagher, Jackie,

 QLD, 16:59.78; 12. Weightman, Lisa, VIC, 17:06.35; 13. Miles, Jane, NSW,

 18:10.05.

 

Women 100 metre Hurdles:

 (w: -2.9) 1. Munro, Jacquie, NSWIS, 13.82; 2. McLellan, Sally, QAS, 14.10; 3.

 Power, Georgina, VIS, 14.70; 4. Gill, Rasvinder, NSW, 14.96.

 

Women 400 metre Hurdles:

 1. Pittman, Jana, VIS, 54.64; 2. Wardell, Rebecca, NZL, 56.58; 3. Blackett,

 Andrea, BAR, 57.29; 4. Allen, Emily, VIC, 60.74; 5. Brown, Celia, VIC, 61.89;

 6. Dacy, Rachael, VIC, 62.42; 7. Radford, Kristy, VIC, 66.70.

 

Women High Jump:

 1. Price, Petrina, NSWIS, 1.82m; 2. Densley, Tessa, VIC, 1.78m; 3. Smith,

 Nadia, VIC, 1.74m; 4. Gunn, Matilda, QLD, 1.70m; 4. Mallett, Claire, NSW,

 1.70m.

 

Women Pole Vault:

 1. Ditton, Rosanna, VIC, 4.10m; 2. Young, Wendy, SASI, 3.90m; 3. Wiltshire,

 Sarah, VIC, 3.70m; 3. Lynn, Jacinta, VIC, 3.70m; 5. Boyd, Alana, QLD, 3.50m;

 5. Lucock, Charmaine, QLD, 3.50m.

 

Women Long Jump:

 1. Thompson, Bronwyn, QAS, 6.75m, w:3.2; 2. Oksuz, Shermin, AIS, 6.30m, w:1.9;

 3. Smith, Nadia, VIC, 6.21m, w:0.4; 4. Sutherland, Sharon, WAIS, 6.18m, w:0.8;

 5. Morrison, Lisa, VIC, 6.17m, w:3.4; 6. Perkins, Kerrie, ACTAS, 6.11m, w:2.0;

 7. Llorens, Lisa, AIS, 5.07m, w:5.5.

 

Women Javelin Throw:

 1. McIntosh, Cecilia, VIS, 50.51m; 2. Noy, Rebecca, NSW, 49.52m; 3. Mitchell,

 Kathryn, VIS, 46.35m; 4. Hooper, Rosemary, VIC, 46.23m; 5. Pelbart, Zoe, NSW,

 42.58m; 6. Campbell, Janelle, VIC, 37.78m.

 

Men 100 metre:

 (w: -3.3) 1. Johnson, Patrick, AIS, 10.44; 2. Shirvington, Matthew, NSWIS,

 10.60; 3. Basil, Adam, VIC, 10.75; 4. Ezenwa, Ambrose, NGR, 10.89; 5.

 Donaldson, Chris, NZL, 10.93; 6. Miller, Adam, NSWIS, 11.01; 7. Di Bella,

 Paul, QAS, 11.05; 8. Anau, Wagui, QLD, 11.12; 9. Noonan, Keiran, NSW, 11.15.

 

Men 200 metre   Wheelchair:

 (w: -4.8) 1. Trappett, Geoff, QAS, 27.95; 2. Fearnley, Kurt, NSWIS, 29.40; 3.

 Periac, Frederic, VIS, 29.95; 4. Nicholson, Richard, ACTAS, 30.48; 5. Coleman,

 Richard, VIS, 30.83; 6. Buckley, Grant, NSW, 32.87.

 

Men 200 metre:

 (w: -0.5) 1. Johnson, Patrick, AIS, 20.76; 2. Donaldson, Chris, NZL, 21.59; 3.

 Ezenwa, Ambrose, NGR, 21.59; 3. Mansfield, Luke, QLD, 21.59; 5. Pearce, Paul,

 QAS, 21.67; 6. Geddes, David, NSWIS, 21.78; 7. Harrison, Alvin, USA, 21.78; 8.

 Sconce, Craig, ACTAS, 22.48.

 

Men 400 metre:

 1. Hill, Clinton, NSWIS, 46.38; 2. Pearce, Paul, QAS, 46.76; 3. Vincent,

 Casey, NSWIS, 47.25; 4. Steffensen, John, WAIS, 47.32; 5. Dwyer, Patrick,

 NSWIS, 47.37; 6. Rehardt, Michael, QAS, 48.41; 7. Flowers, David, VIC, 48.71;

 8. Wroe, Sean, VIC, 50.37.

 

Men 400 metre   Ambulant:

 1. Newell, Andrew, NSWIS, 50.47; 2. Francis, Heath, AIS, 51.23; 3. Sullivan,

 Tim, VIS, 52.75; 4. Harpur, Paul, QAS, 57.31; 5. Benz, Paul, SASI, 59.15; 6.

 Ashmore, Tim, VIC, 59.61; 7. Bennett, Malcolm, SASI, 64.15.

 

Men 400 metre   Wheelchair:

 1. Periac, Frederic, VIS, 51.10; 2. Fearnley, Kurt, NSWIS, 51.25; 3. Coleman,

 Richard, VIS, 53.64; 4. Nicholson, Richard, ACTAS, 54.05; 5. Trappett, Geoff,

 QAS, 54.19; 6. Buckley, Grant, NSW, 58.33.

 

Men 800 metre:

 1. McCarthy, Kris, VIS, 1:48.83; 2. Rodgers, Mark, NZL, 1:49.49; 3. Hyett,

 Gareth, NZL, 1:49.49; 4. MacDonald, Todd, NSW, 1:49.68; 5. Vydra, Lukas, CZE,

 1:50.85; 6. Ashkanasy, Zachariah, QLD, 1:51.36; 7. Jones, Aaron, TIS, 1:51.84;

 8. Katter, Marcus, NSW, 1:52.88; 9. Abercromby, Mark, NSW, 1:53.83; --.

 Devjak, William, NSW, DNF; --. Rinaldi, Justin, VIC, DNF.

 

Men 1500 metre:

 1. Abdi, Youcef, NSWIS, 3:42.22; 2. Mackevicius, Clinton, VIC, 3:46.81; 3.

 Fountain, Mark, VIS, 3:46.86; 4. Shelley, Michael, AIS, 3:47.00; 5. Byrne,

 David, NSW, 3:47.35; 6. Marsh, Julian, VIC, 3:47.38; 7. Page, Grant, TAS,

 3:48.05; 8. Jeremiah, Richard, VIS, 3:50.00; 9. Roff, Jeremy, NSW, 3:50.26;

 10. Tierney, Marcus, VIC, 3:51.26; 11. Gorski, Mark, VIC, 3:52.34; 12. Rowan,

 Louis, VIC, 3:52.76; 13. Failla, Allan, VIC, 3:52.88; 14. Tucker, Corey, ACT,

 3:54.33; 15. Hane, Michael, SA, 3:58.82; --. Rinaldi, Justin, VIC, DNF; --.

 Wallace, Trent, VIC, DNF.

 

Men 5000 metre   Championship:

 1. Komen, Daniel, KEN, 13:54.48; 2. Power, Michael, VIS, 13:55.99; 3. Keely,

 Sean, CAN, 13:58.19; 4. Stevenson, Alastair, QLD, 13:59.20; 5. Cavuoto, Dean,

 ACTAS, 14:00.90; 6. Cartwright, Brett, AIS, 14:02.13; 7. Thompson, Mark, ACT,

 14:04.61; 8. Forrest, Shawn, VIS, 14:07.41; 9. Nowill, Peter, QAS, 14:09.02;

 10. Westcott, Scott, NSW, 14:14.86; 11. Fenn, Paul, VIC, 14:16.05; 12. Martin,

 Blair, NZL, 14:19.87; 13. Perrett, Clint, VIC, 14:27.25; 14. Adkin, Nigel,

 VIC, 14:27.74; 15. Sly, Phillip, VIC, 14:30.48; 16. Semple, Craig, VIC,

 14:37.58; 17. Gloster, Linton, VIC, 14:41.39; 18. Bosch, P - J, SA, 14:42.28;

 19. Ruschena, David, VIC, 14:48.50; 20. Johnson, Matt, CAN, 14:48.62; --.

 Tucker, Mark, VIC, DNF.

 

Men 110 metre Hurdles:

 (w: -2.1) 1. Ewen, Timothy, VIS, 14.09; 2. Purcell, Ryan, WAIS, 14.41; 3.

 Anderson, Stuart, QAS, 14.52; 4. Harvey, Duncan, QLD, 14.66; 5. Forster-Jones,

 Nfa-Dehynde, VIC, 14.67; 6. Hanazawa, Hashime, JPN, 14.70; 7. Eyears, Gregory,

 NSW, 14.72.

 

Men 400 metre Hurdles:

 1. Hazel, Michael, VIS, 50.71; 2. Sutherland, Tobby, VIS, 51.43; 3. Ladd,

 Peter, VIC, 52.45; 4. Davidson, Nic, TAS, 52.86; 5. Wood, Elliot, NSWIS,

 53.48; 6. Rickards, Matthew, TAS, 53.71; 7. Bate, Peter, VIC, 54.27.

 

Men High Jump:

 1. Lodge, Joshua, NSWIS, 2.13m; 2. Moroney, Nicholas, NSWIS, 2.10m; 3.

 Haldane, Ewan, VIC, 2.05m; 4. Pozzi, Jarrad, VIC, 2.05m; 5. Partridge, David,

 NSW, 2.05m; 6. Hamlyn-Harris, Michael, NSW, 2.00m.

 

Men Pole Vault:

 1. Markov, Dmitri, WAIS, 5.60m; 2. Burgess, Paul, WAIS, 5.50m; --. Hooker,

 Steven, VIC, NH; --. Miroshnichenko, Alex, QLD, NH.

 

Men Long Jump:

 1. Burge, Peter, NSWIS, 7.64m, w:-0.5; 2. Stevens, Robert, VIC, 7.46m, w:1.2;

 3. Parravicini, Timothy, AIS, 7.44m, w:-0.8; 4. Curtis, Andrew, QAS, 7.42m,

 w:1.1; 5. Beams, Kevin, VIC, 7.26m, w:0.7; 6. Thrupp, Darren, QAS, 5.80m,

 w:0.5.

 

Men Triple Jump:

 1. Murphy, Andrew, NSWIS, 16.20m, w:2.5; 2. Perry, Michael, NSW, 15.70m,

 w:0.4; 3. Ferguson, Joshua, QAS, 15.64m, w:2.0; 4. Stewart, Alex, NSW, 15.11m,

 w:2.0; 5. Fletcher, Shaun, QLD, 15.05m, w:1.1; 6. Woodruff, Matthew, VIC,

 14.70m, w:3.2; 7. Davis, Geoff, NSW, 14.46m, w:1.9.

 

Men Shot Put:

 1. Anlezark, Justin, QAS, 20.32m; 2. Cross, Clay, QAS, 18.66m; 3. Jones, Rhys,

 AIS, 17.68m; 4. Gyngell, Stuart, NSW, 17.65m; 5. Gaviglio, Christopher, QLD,

 17.63m; 6. Martin, Scott, VIS, 17.50m.

 

Men Discus Throw:

 1. Elvy, Peter, NSWIS, 56.77m; 2. Martin, Scott, VIS, 54.03m; 3. Harradine,

 Benn, NSWIS, 53.04m; 4. Hicks, Graham, TIS, 52.34m; 5. Brown, Matthew, VIC,

 50.25m; 6. Duriska, Martin, VIC, 48.78m.

 

Men Hammer Throw:

 1. Rendell, Stuart, AIS, 78.91m; 2. Billett, Darren, SA, 64.77m; 3. Gusbeth,

 Michael, VIS, 62.66m; 4. McDonald, Justin, VIC, 61.41m; 5. Driesen, Tim, AIS,

 58.82m; 6. Dickson, Mark, NSW, 56.92m; 7. Mormul, Ryan, NSW, 52.77m.

CROWD   6,000 (32% of capacity*)
DATE   Saturday 1st March 2003
TIME   7:00 PM *venue time
VENUE   Olympic Park Stadium
    VENUE INFO | SEATING MAP | ACCOMMODATION

WEB

  www.athletics.org.au
 
 

SHARE:

 
 
 
   ATHLETICS RESULTS
  09/02/17 Nitro Athletics 2
  04/02/17 Nitro Athletics 1
  21/02/08 World Athletics Tour Melbourne
  09/03/06 Telstra A-Series: Melbourne (IAAF World Athletics Tour)
  12/02/04 Telstra A-Series: Melbourne
  31/01/04 Telstra A-Series: Canberra
  23/01/04 Telstra A-Series: Brisbane
  10/01/04 Telstra A-Series: Perth
  22/03/03 Telstra A-Series: Sydney
  01/03/03 Telstra A-Series: Melbourne
 
 @au_sport
 

*All times local (location of venue) | Time Zone Info | Details subject to change without notice

+ Home
+ Events
+ Results
+ Venues

 
STADIUMS
AUS CAPITAL TERRITORY: Canberra
NEW SOUTH WALES: Sydney | Newcastle
NORTHERN TERRITORY: Darwin
QUEENSLAND: Brisbane | Gold Coast
SOUTH AUSTRALIA: Adelaide
TASMANIA: Hobart | Launceston
VICTORIA: Melbourne | Geelong
WESTERN AUSTRALIA: Perth
NEW ZEALAND:
Wellington | Auckland
SPORT
AUS FOOTBALL: AFL
RUGBY LEAGUE:
NRL
FOOTBALL:
A-League
BASKETBALL:
NBL
RUGBY UNION:
Super Rugby
BASEBALL: ABL
CRICKET:
Tests
| ODI's | Sheffield | ODD | BBL
GOLF | HORSE | MOTOR | NETBALL | TENNIS

Marley Spoon - Get $35 off!

Austadiums Facebook

Austadiums Facebook Austadiums Twitter Austadiums Instagram

AUSTRALIAN STADIUMS & SPORT   www.austadiums.com

STADIUMS
 • View Stadiums

 • Redevelopments
 • Former/Proposed Stadiums
 • Seating Maps
 • Highest Rated
 • Stadium News

SPORT
 • Austadiums Sport
 • Events
 • Results
 • Crowds
 • Sports News
 • Sports Betting

INTERACT
 • Forum
 • Facebook
 • Twitter - @austadiums
 • Twitter - @au_sport
 • Instagram
 • Newsletter

WEBSITE
 • About Austadiums
 • Mobile Site
 • Site Map
 • Terms & Conditions
 • Privacy Policy
 • Contact Us

    © Copyright 1999-2018 Austadiums - All rights reserved.         

CV Media