Austadiums | Australian Stadiums & Sport

 

HOME

STADIUMS

NEWS

SPORT

CROWDS

FORUM

Austadiums Twitter Austadiums Facebook
 
 
Telstra A-Series: Sydney

Telstra A-Series Sydney - 22/03/2003

Sydney Athletic Centre, Homebush

 

Women 100 metre

 (w -2.9) 1. Kemasuode, Gloria, NGR, 11.85; 2. Cripps, Sharon, QAS, 11.87; 3.

 Harris, Amy, QLD, 12.18; 4. Slomka, Mindy, NSW, 12.21; 5. Apps, Nicole, NSW,

 12.23; 6. Kleeberg, Melanie, QAS, 12.29; 7. Jackson, Rachael, NSW, 12.32; 8.

 Carey, Preya, NSW, 12.41.

 

Women 200 metre

 (w -2.2) 1. Cripps, Sharon, QAS, 23.26; 2. Bulikiobo, Makelesi, FIJ, 23.66;

 3. Apps, Nicole, NSW, 24.32; 4. Harris, Amy, QLD, 24.36; 5. Wheeler, Kylie,

 WAIS, 24.41; 6. Kleeberg, Melanie, QAS, 24.44; 7. Carey, Preya, NSW, 24.74; 8.

 Spencer, Alicia, NSWI, 24.91.

 

Women 200 metre   Ambulant

 (w -2.3) 1. Llorens, Lisa, AIS, 27.37; 2. Winters, Amy, SYDA, 27.65; 3.

 Rackham, Sharon, AIS, 28.59; 4. Webb, Katrina, SASI, 30.12; 5.

 Hollow-Williams, Lara, QLD, 30.29; 6. Osborne, Eowyn, ACT, 31.68; 7. McIntosh,

 Lisa, VIS, 32.31; 8. Fraser, Amanda, AIS, 55.15.

 

Women 400 metre   Ambulant

 1. Rackham, Sharon, AIS, 66.16; 2. Webb, Katrina, SASI, 68.61; 3. McIntosh,

 Lisa, VIS, 69.97; 4. Hollow-Williams, Lara, QLD, 70.14; 5. Williams,

 Annabelle, NSW, 73.80; 6. Osborne, Eowyn, ACT, 78.91.

 

Women 400 metre

 1. Pittman, Jana, VIS, 50.43; 2. Freeman, Catherine, VIS, 51.81; 3. Hayward,

 Rosemary, NSWI, 53.07; 4. Dressler, Katerina, VIS, 53.17; 5. Robson, Renee,

 VIC, 53.79; 6. Pedley, Kate, TIS, 54.85; 7. Smith, Annabelle, NSWI, 55.98; 8.

 Millgate, Tara, NSW, 57.03.

 

Women 800 metre

 1. Lewis, Tamsyn, VIS, 202.52; 2. Andrews, Susan, WAIS, 203.39; 3. Savage,

 Debbie, NSW, 204.84; 4. Little, Ruth, GBR, 208.79; 5. Flore, Meike, GER,

 209.52; 6. Corrigan, Lisa, AIS, 211.51; 7. King, Debbie, NSW, 211.60; 8.

 Vanderberg, Renee, NSW, 212.97; --. Robson, Renee, VIC, DNF.

 

Women 1500 metre

 1. Walsham, Suzy, NSW, 414.71; 2. Morris, Emily, NSW, 415.60; 3. Salmon,

 Sarah, ACT, 432.76; 4. Gibbs, Serena, VIC, 440.03; 5. Rhydderch, Suzie, NSW,

 443.69; --. McMaster, Kate, NSW, DNF.

 

Women 20000 metre Walk Road

 1. Saville, Jane, NSWI, 13812.00; 2. Saville, Natalie, NSW, 13848.00; 3.

 Woods, Claire, AIS, 14403.00; --. Webb, Cheryl, AIS, DQ.

 

Women 100 metre Hurdles

 (w -1.7) 1. Munro, Jacquie, NSWI, 13.60; 2. Cullen, Fiona, QAS, 13.85; 3.

 McLellan, Sally, QAS, 14.01; 4. Edwards, Debbi, NSWI, 14.07; 5. Wheeler,

 Kylie, WAIS, 14.30; 6. Spencer, Lisa, NSW, 14.53; 7. Rasvinder, Gill, NSW,

 14.64; 8. Jamieson, Jane, NSWI, 14.86.

 

Women 4x100 metre Relay

 1. ENDEAVOUR SPORTS 'A' 48.82; 2. WESTFIELDS SPORTS HIGH 'A' 48.96; 3.

 ENDEAVOUR SPORTS 'B' 50.09; 4. PRESBYTARIAN LADIES COLLEGE 'A' 50.23; 5.

 PYMBLE LADIES COLLEGE 'A' 51.16; 6. ABBOTSLEIGH 'A' 51.92; 7. AUSTRALIA TWO

 'A' (Jackson, Rachael , Carey, Preya , Apps, Nicole , Kemasuode, Gloria ),

 60.00; --. AUSTRALIA ONE 'A' (Harris, Amy , Cripps, Sharon , Kleeberg, Melanie

 , Slomka, Mindy ), DQ.

 

Women High Jump

 1. Price, Petrina, NSWI, 1.86m; 2. Jamieson, Jane, NSWI, 1.74m; 3. Senior,

 Danielle, NSW, 1.74m; 4. Conroy, Gabrielle, NSW, 1.70m; 5. MacDonald, Sian,

 ACT, 1.70m; --. Wheeler, Kylie, WAIS, NH.

 

Women Pole Vault

 1. Grigorieva, Tatiana, SASI, 4.10m; 2. Ditton, Rosanna, VIC, 4.10m; 3. Young,

 Wendy, SASI, 4.00m; 4. Boyd, Alana, QLD, 3.70m; 5. Young, Tracey, SA, 3.70m;

 6. Lynn, Jacinta, VIC, 3.55m; 7. Wiltshire, Sarah, VIC, 3.40m; --. Hill, Irie,

 GBR, NH.

 

Women Triple Jump

 1. Bowles, Jeanette, VIC, 12.50m, w3.0; 2. Lodge, Paula, SA, 12.50m, w4.2;

 3. Antill, Lisa, NSW, 12.34m, w4.5; 4. Turner, Alexis, QLD, 12.34m, w1.1; 5.

 Grehan, Katelyn, NSW, 12.09m, w3.3.

 

Women Shot Put

 1. Djibril, Alifatou, TOG, 15.17m; 2. Johnson, Belinda, NSWI, 14.20m; 3.

 Jamieson, Jane, NSWI, 13.51m; 4. Motuliki, Sharmane, NSW, 12.99m; 5. Heath,

 Mandy, NSWI, 12.96m; 6. Neilsen, Rebecca, VIC, 12.81m; 7. Dickson, Sharyn,

 NSW, 12.79m; 8. Forsyth, Belinda, NSW, 12.52m.

 

Women Hammer Throw

 1. Eagles, Bronwyn, NSWI, 69.71m; 2. Di Marco, Karyne, NSWI, 66.85m; 3.

 Sosimenko, Deborah, NSWI, 64.76m; 4. Krueger, Brooke, SASI, 62.07m; 5.

 Neighbour, Gabrielle, VIS, 58.33m; 6. Clement, Breanne, NSW, 52.55m; 7.

 Petrovic, Erin, NSW, 48.86m.

 

Women Javelin Throw

 1. Noy, Rebecca, NSW, 53.51m; 2. Mitchell, Kathryn, VIS, 48.90m; 3. Hooper,

 Rosemary, VIC, 47.91m; 4. Jamieson, Jane, NSWI, 45.14m; 5. Pelbart, Zoe, NSW,

 42.96m; 6. Heath, Mandy, NSWI, 41.69m.

 

Men 100 metre   Wheelchair

 (w -2.2) 1. Trappett, Geoff, QAS, 14.87; 2. Nicholson, Richard, ACTA, 16.19;

 3. Colman, Richard, VIS, 17.70; 4. Gibson, Ronald, NSW, 19.39; 5. Gaidies,

 Kevin, CAN, 19.62.

 

Men 100 metre

 (w -2.2) 1. Shirvington, Matthew, NSWI, 10.42; 2. Johnson, Patrick, AIS,

 10.46; 3. Ezenwa, Ambrose, NGR, 10.60; 4. Basil, Adam, VIC, 10.75; 5. Di

 Bella, Paul, QAS, 10.78; 6. Ntiamoah, Isaac, NSW, 10.81; 7. Miller, Adam,

 NSWI, 10.89; 8. Hollands, Shem, NSW, 10.90.

 

Men 200 metre   Ambulant

 (w -1.5) 1. Newell, Andrew, NSWI, 22.86; 2. Francis, Heath, AIS, 23.39; 3.

 Sullivan, Tim, VIS, 24.61; 4. Fuller, Neil, SASI, 24.92; 5. Harpur, Paul, QAS,

 25.26; 6. Thrupp, Darren, QAS, 25.71; 7. Peet, Michael, WA, 27.56; 8. Bennett,

 Malcolm, SASI, 28.64.

 

Men 200 metre

 (w -1.4) 1. Ezenwa, Ambrose, NGR, 21.08; 2. Flowers, David, VIC, 21.23; 3.

 Geddes, David, NSWI, 21.36; 4. Ntiamoah, Isaac, NSW, 21.53; 5. Basil, Adam,

 VIC, 21.68; 6. Hollands, Shem, NSW, 21.71; --. Miller, Adam, NSWI, DQ; --. Di

 Bella, Paul, QAS, DQ.

 

Men 400 metre   Ambulant

 1. Newell, Andrew, NSWI, 51.05; 2. Francis, Heath, AIS, 51.56; 3. Sullivan,

 Tim, VIS, 54.23; 4. Harpur, Paul, QAS, 56.39; 5. Fuller, Neil, SASI, 57.11; 6.

 Bennett, Malcolm, SASI, 62.42; 7. Peet, Michael, WA, 62.44.

 

Men 400 metre

 1. Hill, Clinton, NSWI, 45.54; 2. Vincent, Casey, NSWI, 46.38; 3. Ormrod,

 Mark, SASI, 46.49; 4. Thom, Scott, VIC, 47.14; 5. Rehardt, Michael, QAS,

 47.97; 6. Katter, Marcus, QLD, 48.04; --. Steffensen, John, WAIS, DQ.

 

Men 100 metre   B Race

 (w -2.9) 1. Anau, Wagui, QLD, 10.80; 2. Wells, Scott, AIS, 10.95; 3. Geddes,

 David, NSWI, 10.97; 4. Neofytou, Kristopher, NSWI, 11.03; 5. Smith, Ross, NSW,

 11.07; 6. Sconce, Craig, ACTA, 11.08.

 

Men 400 metre   B Race

 1. Blanton, James, NSW, 48.02; 2. Landers, Stephen, VIS, 48.49; 3. Gurr,

 James, NSW, 48.76; 4. Jeffries, Gavin, NSW, 49.69; 5. Graham, Andrew, NSW,

 50.07; 6. Le Breux, Westley, NSW, 50.69; 7. Campos, Nunu, NSW, 55.28.

 

Men 800 metre

 1. McCarthy, Kris, VIS, 146.91; 2. MacDonald, Todd, NSW, 148.22; 3. Devjak,

 William, NSW, 149.29; 4. Naikelekelevesi, Isireli, FIJ, 150.42; 5. Jones,

 Aaron, TIS, 150.51; 6. Liddy, Benjamin, NSW, 150.67; 7. Abercromby, Mark,

 NSW, 150.69; 8. Barwick, Michael, NSW, 150.99; 9. Muir, Malcolm, QLD,

 151.80; --. Woodhouse, Matt, NSW, DNF.

 

Men 800 metre   Wheelchair

 1. Periac, Frederic, VIS, 139.58; 2. Fearnley, Kurt, NSWI, 139.73; 3.

 Colman, Richard, VIS, 147.10; 4. Nicholson, Richard, ACTA, 151.42; 5. Baker,

 Patrick, NSW, 156.47; 6. Buckley, Grant, NSW, 157.29; 7. Gaidies, Kevin,

 CAN, 216.28.

 

Men 1500 metre

 1. Power, Michael, VIS, 340.87; 2. Fountain, Mark, VIS, 342.66; 3. Byrne,

 David, NSW, 343.33; 4. Abdi, Youcef, NSWI, 343.46; 5. Chisholm, Lachlan,

 NSW, 344.32; 6. Shelley, Michael, AIS, 345.11; 7. Forrest, Shawn, VIS,

 345.34; 8. Tucker, Corey, ACT, 346.07; 9. Marsh, Julian, VIC, 346.22; 10.

 Kealey, Mitchell, QAS, 346.44; 11. Roff, Jeremy, NSW, 347.11; 12. Gorski,

 Mark, VIC, 347.70; 13. Bromley, Nicholas, NSW, 350.07; 14. Hane, Michael,

 SA, 350.87; 15. Saunders, Philo, ACT, 356.48; --. Morrissy, Cameron, NSW,

 DNF; --. Rintel, Simon, NSW, DNF.

 

Men 20000 metre Walk Road

 1. Adams, Luke, AIS, 12935.00; 2. Tallent, Jarred, VIS, 13719.00; --.

 Mellor, Aaron, NSW, DQ; --. Sundstrom, Troy, NSW, DQ; --. Murphy, Liam, AIS,

 DQ; --. Bown, Darren, AIS, DQ.

 

Men 110 metre Hurdles

 (w -1.5) 1. Anderson, Stuart, QAS, 14.08; 2. Harvey, Duncan, QLD, 14.34; 3.

 Eyears, Gregory, NSW, 14.40; 4. Ewen, Timothy, VIS, 14.49; 5. Watkins, Gareth,

 NSW, 14.77; 6. Purcell, Ryan, WAIS, 14.88; 7. Stickler, Paul, NSW, 15.94.

 

Men 400 metre Hurdles

 1. Hazel, Michael, VIS, 50.47; 2. Sutherland, Tobby, VIS, 51.54; 3. Wood,

 Elliot, NSWI, 52.62; 4. Ladd, Peter, VIC, 52.80; 5. Avery, Sean, VIS, 53.23;

 6. Hewitt, Joshua, NSW, 53.58.

 

Men 3000 metre Steeplechase

 1. Nowill, Peter, QAS, 839.79; 2. Tucker, Mark, VIC, 841.75; 3. Jeremiah,

 Richard, VIS, 849.74; 4. Hunt, Jeffrey, NSW, 858.81; 5. McTaggart, Scott,

 ACT, 912.20; 6. Thiele, Shane, SA, 943.90; --. Taylor, Luke, NSWI, DNF.

 

Men 4x100 metre Relay

 1. AUSTRALIA TWO 'A' (Anau, Wagui , Miller, Adam , Neofytou, Kristopher ,

 Ntiamoah, Isaac ), 40.36; 2. AUSTRALIA THREE 'A' (Hollands, Shem , Ezenwa,

 Ambrose , Smith, Ross , Le Breux, Westley ), 40.71; 3. SYDNEY UNIVERSITY 'A'

 43.16; 4. KNOX GRAMMAR 'A' 44.82; 5. SAINT IGNATIUS PARK 'A' 44.90; 6.

 WESTFIELDS SPORTS HIGH 'A' 45.03; 7. WAVERLY COLLEGE 'A' 45.30; --. AUSTRALIA

 ONE 'A' (Shirvington, Matthew , Johnson, Patrick , Di Bella, Paul , Basil,

 Adam ), DQ; --. KNOX GRAMMAR 'B' DQ.

 

Men High Jump

 1. Moroney, Nicholas, NSWI, 2.21m; 2. Lodge, Joshua, NSWI, 2.18m; 3.

 Hamlyn-Harris, Michael, NSW, 2.12m; 4. Watson, James, NSWI, 2.00m.

 

Men Long Jump

 1. Burge, Peter, NSWI, 7.86m, w2.5; 2. Thornell, John, NSWI, 7.79m, w2.7; 3.

 Taurima, Jai, AIS, 7.66m, w2.9; 4. Parsons, Peter, NSW, 7.66m, w4.1; 5.

 Hair, Shane, WA, 7.60m, w0.9; 6. Stevens, Robert, VIC, 7.38m, w3.3; 7.

 Curtis, Andrew, QAS, 7.29m, w3.7; 8. Thrupp, Darren, QAS, 5.65m, w0.9.

 

Men Triple Jump

 1. McReynolds, Jacob, AIS, 16.89m, w3.7; 2. Murphy, Andrew, NSWI, 16.82m,

 w3.3; 3. Perry, Michael, NSW, 15.92m, w2.1; 4. Fletcher, Shaun, QLD, 15.24m,

 w2.5; 5. Groves, Paul, VIC, 15.12m, w3.7; 6. Stewart, Alex, NSW, 14.99m,

 w3.2; 7. Woodruff, Matthew, VIC, 14.94m, w2.7; 8. Howard, Mark, NSW, 14.87m,

 w2.1; --. Cholenski, Tomas, CZE, ND, wNWI.

 

Men Shot Put

 1. Anlezark, Justin, QAS, 20.61m; 2. Cross, Clay, QAS, 18.66m; 3. Gyngell,

 Stuart, NON, 18.50m; 4. Gaviglio, Christopher, QLD, 18.15m; 5. Jones, Rhys,

 AIS, 17.91m; 6. Martin, Scott, VIS, 17.78m; 7. Hanley, Chris, QLD, 15.01m.

 

Men Discus Throw

 1. Elvy, Peter, NSWI, 60.28m; 2. Martin, Scott, VIS, 58.20m; 3. Harradine,

 Benn, NSWI, 54.04m; 4. Driesen, Tim, AIS, 51.34m; 5. Blanchard, Ben, NSW,

 47.42m; 6. Sawaszenko, Nicholas, NSW, 45.33m; 7. Burroughs, Damien, ACTA,

 41.35m.

 

Men Hammer Throw

 1. Rendell, Stuart, AIS, 77.39m; 2. Gusbeth, Michael, VIS, 64.15m; 3.

 McDonald, Justin, VIC, 63.79m; 4. Driesen, Tim, AIS, 62.46m; 5. Oborn,

 Bradley, NSW, 61.43m; 6. Dickson, Mark, NSW, 59.18m.

 

Men Javelin Throw

 1. Currey, Andrew, NSWI, 82.29m; 2. Hamlyn-Harris, William, NSWI, 79.97m; 3.

 Bennett, Nicholas, NSWI, 74.28m; 4. Geeves, Dominic, QLD, 68.85m; 5. Robinson,

 Joshua, QAS, 68.60m; 6. Kelly, Damien, QLD, 68.44m; 7. Jessup, Chris, NSW,

 68.00m.

CROWD   TBA KNOW IT?
DATE   Saturday 22nd March 2003
TIME   3:00 PM *venue time
VENUE   Sydney Olympic Park Athletic Centre
    VENUE INFO | SEATING MAP | ACCOMMODATION

WEB

  www.athletics.org.au
 
 

SHARE:

 
 
 
   ATHLETICS RESULTS
  09/02/17 Nitro Athletics 2
  04/02/17 Nitro Athletics 1
  21/02/08 World Athletics Tour Melbourne
  09/03/06 Telstra A-Series: Melbourne (IAAF World Athletics Tour)
  12/02/04 Telstra A-Series: Melbourne
  31/01/04 Telstra A-Series: Canberra
  23/01/04 Telstra A-Series: Brisbane
  10/01/04 Telstra A-Series: Perth
  22/03/03 Telstra A-Series: Sydney
  01/03/03 Telstra A-Series: Melbourne
 
 @au_sport
 

*All times local (location of venue) | Time Zone Info | Details subject to change without notice

+ Home
+ Events
+ Results
+ Venues

 
STADIUMS
AUS CAPITAL TERRITORY: Canberra
NEW SOUTH WALES: Sydney | Newcastle
NORTHERN TERRITORY: Darwin
QUEENSLAND: Brisbane | Gold Coast
SOUTH AUSTRALIA: Adelaide
TASMANIA: Hobart | Launceston
VICTORIA: Melbourne | Geelong
WESTERN AUSTRALIA: Perth
NEW ZEALAND:
Wellington | Auckland
SPORT
AUS FOOTBALL: AFL
RUGBY LEAGUE:
NRL
FOOTBALL:
A-League
BASKETBALL:
NBL
RUGBY UNION:
Super Rugby
BASEBALL: ABL
CRICKET:
Tests
| ODI's | Sheffield | ODD | BBL
GOLF | HORSE | MOTOR | NETBALL | TENNIS

Marley Spoon - Get $35 off!

Austadiums Facebook

Austadiums Facebook Austadiums Twitter Austadiums Instagram

AUSTRALIAN STADIUMS & SPORT   www.austadiums.com

STADIUMS
 • View Stadiums

 • Redevelopments
 • Former/Proposed Stadiums
 • Seating Maps
 • Highest Rated
 • Stadium News

SPORT
 • Austadiums Sport
 • Events
 • Results
 • Crowds
 • Sports News
 • Sports Betting

INTERACT
 • Forum
 • Facebook
 • Twitter - @austadiums
 • Twitter - @au_sport
 • Instagram
 • Newsletter

WEBSITE
 • About Austadiums
 • Mobile Site
 • Site Map
 • Terms & Conditions
 • Privacy Policy
 • Contact Us

    © Copyright 1999-2018 Austadiums - All rights reserved.         

CV Media